Okula BaşlangıçOkulun ilk günleri hiç şüphesiz çocukların ve ebeveynlerin çok farklı duygular yaşamalarına sebep olur. Çocuklar yeni bir ortama giriyor olmaktan dolayı kaygı, heyecan, korku duyabilirler. Ebeveynler ise bu yeni başlangıçta çocuklarının güvende olup olmadıklarına dair endişe ve merak duyabilirler.

Okula mutlu bir başlangıç yapmak, çocukların okul hakkında olumlu hisler beslemelerine ve okula daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur.

Bu başlangıcı olabildiğince sorunsuz ve sağlıklı yaşayabilmeleri için;

 

Bölüm Seç

Tebrikler! Koca bir yılı geride bıraktınız. Tüm yıl boyunca çalıştınız, yoruldunuz ama çok keyifli günler de geçirdiniz.  Şimdi ise tatil zamanı geldi çattı. Bazı çocuklar için yıl sonu ve yazın başlangıcı heyecan verici olurken, bazıları okuldan ve sizden ayrılacağı için üzüntü duyabilir.

Sizlere yıl sonunu keyifli anlara dönüştürmenizde yardımcı olacak bazı yıl sonu etkinlik önerilerimizi sunmak istiyoruz:

Ben Neler Başardım?

Zaman İçinde YolculukÇocuklara zaman içinde bir yolculuk yapacağınızı söyleyin. Okulun başladığı ilk günleri hatırlamalarına yardımcı olun. Yıl boyunca yaptığınız etkinlikleri, gezileri, okuduğunuz kitapları, yaptığınız yemekleri vb. düşünmelerini ve birbiriyle paylaşmalarını isteyin.

Çocuklardan bu hatıralarına ait resimler çizmelerini isteyebilir, yıl boyunca çekilmiş fotoğraflarını da bu resimlere ilave ederek, her çocuk için bir “güle güle” kitabı hazırlayabilirsiniz. Fotoğrafları deftere ya da kağıtlara yapıştırdıktan sonra altına çocukların sizi yönlendirmesiyle yazılar da yazabilirsiniz. Bu kitap sizden onlara verilen güzel ve kalıcı bir hediye olacaktır.

Neler Yapacağım?

Çocuklarla okul bittikten sonra neler yapacakları hakkında sohbet edin. Çocuklar yaz planlarını kağıtlara çizebilir, siz de bunları herkesin görebileceği bir yere asabilirsiniz. Ayrıca aileler için her çocuğun isminin ve ailesinin telefon numarasının bulunduğu bir liste hazırlayın. Bu listeyi okulun son günü ailelere dağıtın. Bu bilgiler sayesinde aileler yaz boyunca isterlerse çocuklarının bir arada zaman geçirmelerini sağlayabilirler.

Sınıfınızda gelecek yıl okulunuzun ilköğretim sınıfına başlayacak çocuklar varsa, onların sınıflarını görmeleri, eğitimcileriyle tanışabilmeleri için ziyaretler planlayın. Ya da gelecek yılki eğitimcilerin sizin sınıfınızı ziyaret etmelerini sağlayın. Bu sayede yaz bitip okul zamanı geldiğinde çocukların ne ile karşılaşacaklarına dair bir fikirleri oluşmuş olur.

Yaşasın yıl sonu geldi. Haydi kutlayalım!

Yıl SonuOkulun son gününden önce ailelerin ve çocukların bir arada keyifli zaman geçirebileceği bir yıl sonu etkinliği planlayın. Yıl sonunu ailelerle birlikte kutlamak, katkıları için onlara teşekkür etmek hiç şüphesiz onları çok mutlu edecektir.

Örneğin, açık havada bir piknik, okul bahçesinde organize edilecek kahvaltı ya da yemek, uçurtma şenliği vb. Etkinlik yerini belirlerken çocukların koşup oynayabilecekleri, park ekipmanlarının olduğu bir yer seçmek eğlenceyi arttıracaktır.

Sizi Çok Özleyeceğim…

Okulun son günü çocuklarla tek tek sohbet etmeye ve bireysel olarak her birine veda etmeye özen gösterin. Onlara eğitimcileri olmaktan ne kadar mutlu olduğunuzu ve onları çok özleyeceğinizi hissettirin.

Aynı okulda görevinize devam edeceksiniz, birinci sınıfa başlayan çocukların sizi ziyaret edebileceklerini söyleyerek ayrılığı zor yaşayan çocukların rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer başka bir okula gidiyorsanız bunu da çocuklarla paylaşmalı, gideceğiniz yerde onları çok özleyeceğinizi söyleyebilirsiniz.Kaynakça: Swale, J. (2006). Setting the scene for positive behavior in the early years. Oxon: Routledge.

 

 

 

 

 

Bölüm Seç