Aile katılımına yönelik her türlü çabayı göstermemize rağmen bazı ailelere ulaşamamış olabiliyoruz. Zaman zaman isteksiz ve ilgisiz oldukları düşünüp, içimizden onlara kızabiliyoruz. Önemli olan çabuk vazgeçmemek, profesyonel olmak, karşılıklı saygı ve anlayışla o aileleri kazanmaya çalışmaktır. Aile katılımını sağlamak enerji, zaman ve çaba gerektirir. Katılıma istekli olmayan ailelere ulaşabilmek için:

Öncelikle katılımlarını engelleyen nedenleri öğrenmeliyiz.

  • Çocuğunu evde tek başına bırakamıyor olabilir.
  • Zaman bulamıyor olabilir.
  • Sağlık (Fiziksel veya psikolojik) sorunları olabilir.
  • Katabileceği bir şeyin olmadığını düşünüyor veya nasıl katılabileceğini bilmiyor olabilir.
  • Dil ve kültürel farklılıkları olabilir.
  • Ulaşım sorunu olabilir.
  • Okuması olmayabilir.

Katılamama nedenlerini öğrendik. O zaman mümkün olduğunca bu aileleri de katmak için çözüm önerileri üretmeye başlayabiliriz.

 

Bazı Çözüm Önerileri

  • Çocuğunu bırakamıyorsa, çocuk bakım hizmeti sağlayabiliriz. Zaman bulamıyorsa veya toplantı saatleri ailelere uygun değilse, aile için uygun zamanlarda görüşmeler ayarlayabiliriz. Sağlık sorunları varsa, kimlerden ya da hangi kurumlardan yardım alabilecekleri konusunda yönlendirme yapabiliriz.
  • Katabileceği bir şeyin olmadığını düşünüyorsa ya da nasıl katılabileceğini bilmiyorsa, kendi katkılarını fark edebilmeleri amacıyla daha fazla bilgilendirme, görüşme, ev ziyareti yapabiliriz. Dil ve kültürel farklılıklar varsa aynı dili konuşan birinden destek alarak iletişim kurmayı deneyebiliriz. Ailelerin okula ulaşım sorunu varsa, okulun imkanları dahilinde servis ayarlamaya çalışabiliriz. Okuması yoksa, o aileler için bazı materyalleri daha fazla görsel malzemelerden yararlanarak hazırlayabiliriz.

Hedefimiz ailelerin tüm sorunlarına çözüm bulmak değildir. Amacımız imkanlarımız dahilinde, onların koşullarını iyileştirmeye çalışarak veya kendi koşullarımızı düzenleyerek aile katılımını mümkün olan en üst seviyeye taşıyabilmektir.

 

Unutmayın ki on sene öncesine kadar kurumsal okul öncesinde aile katılımı dendiğinde çoğu öğretmen için bu yeni bir kavramdı ve aile katılımı denince tek taraflı bir iletişim akla geliyordu. Bir başka deyişle, öğretmen, düzenlediği veli toplantıları ile ailelere çocukları hakkında bilgiler veriyordu. Artık günümüzde aile katılımı kavramının kurumsal okulöncesi eğitimde vazgeçilmez bir yeri vardır. İnanın aileleri okulla birlikte çocuğun eğitiminin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüzde yaptığımız işi kolaylaştırmakla kalmayıp, daha fazla keyif alır hale gelebiliriz