Duyurular / Enerji Tasarrufu Haftası
e-Posta PDF Yazdır

 

 

EnerjiTasarrufuHaftasiwebsizesmall

 

Enerji Tasarrufu Haftası için etkinlik önerimiz...

 

Çocuklarla enerji hakkında ve enerjiyi ne şekillerde kullandığımız hakkında sohbet edelim. Boş tuvalet kağıdı rulolarının ön kısımlarını alimünyum folyo kağıdı yapıştırarak her çocuğun kendi fenerini yapmasına yardımcı olalım.Tuvalet kağıdı rulolarının üzerini de istedikleri materyalle süslemelerini isteyelim. Daha sonra enerji tasarrufu için neler yapabileceklerini düşünmelerini isteyelim. Örneğin, boşa akan suyu kapatmak, duş alırken geçirdiğimiz süreyi azaltmak, gereksiz yere açık kalan lambaları kapatmak, gibi.

 

Enerji Tasarrufu Haftası için bir başka etkinlik önerimiz...

 

Bu etkinlik için gerekli malzemeler: Renkli kartonlar, makas, yapıştırıcı, boya kalemleri, pullar,payetler, simler, boncuklar.

Çocuklara kapı kolu askısı yapacağımızı söyleyelim. Ekte verilen şablondaki gibi kartona kesin çizgilerle dikdörtgen bir tablo çizelim. Çocuklardan kartonu kesik çizgileri takip ederek kesmelerini isteyelim. Sayfanın üst kısmında yer alan yuvarlağın da ortasını kesmeleri gerekmektedir ki karton kapı koluna asılabilsin. Tablonun içine çocukların enerji tasarrufuna yönelik mesajlarını yazalım. Mesajların çizimlerini de yapmalarını isteyelim. Çizim yerine resim de yapıştırılabilir. Çocuklardan kapı kolu askılarını diledikleri gibi boyamalarını veya süslemelerini isteyelim. Daha sonra kapı kolu askılarını evlerine götürerek istedikleri kapıya asmalarını ve evdeki herkese bu mesajları hatırlatmalarını söyleyelim.